Cukiernictwo

Cukiernictwo

Zacznijmy jednak od tego, że na samym wstępie zapoznamy Państwa z tym, co tworzymy czyli pokażemy czym tak naprawdę jest cukiernictwo. To jeden z elementów produkcji piekarnianej, a więc wytwórstwo cukierniczych produktów trwałych, do jakich zalicza się zarówno pieczywo cukiernicze jak także półprodukty cukiernicze. W tej kategorii wyrobów uwzględnione zostały też produkty cukiernicze nietrwałe. W zakresie przemysłu cukierniczego natomiast wypuszczane są na rynek spożywczy takie produkty, które nie są zbytnio zmienione pod względem swego składu, a zatem nie podlegają większym modyfikacjom chemicznym. Nie ma w ich przypadku również większych zmian pod kątem fizycznym, w okresie średnio uznawanym jako miesiąc od daty wyprodukowania. W dziedzinie charakteryzowanego tu cukiernictwa można mówić o specyficznym podziale na kilka określonych grup trwałych wyrobów cukierniczych.

Po pierwsze jest to pieczywo cukiernicze trwałe czyli na przykład konkretne produkty takie jak pieczywo parzone, pieczywo piankowe, pieczywo drożdżowe. Do tego dochodzą ciasteczka typu pierniczki, płatki, ale też standardowe herbatniki, sucharki oraz wafle. W tej grupie produktów warto wyszczególnić również półprodukty cukiernicze, czyli składniki, które wykorzystywane są w dalszych procesach wytwórstwa wyrobów spożywczych. Przykładem takich składników okazują się chociażby miazga z jąder nasion oleistych, polewa kakaowa oraz kakaowy tłuszcz czy kuch, do tego dochodzi kuwertura oraz nadzienie marcepanowe a także pomada.

Następna grupa to czekolady – wyroby z niej to na przykład wielorakie ciastka typu herbatniki czekoladowe, wafle czekoladowe, pierniki czekoladowe, drażetki, a także wschodnie wyroby czekoladowe oraz popularne na szeroką skalę cukierki z czekolady – o rdzeniu miękkim, z karmelków, nadziewane itd. Warto również wspomnieć o kakao. Jest to czekoladopodobny wyrób, który często stosowany jest jako główny produkt do stworzenia udającej czekoladę polewy kakaowej. Z kakao robi się wyroby w polewie kakaowej, które są czekoladopodobnymi produktami – w smaku podobne, ale nie tak intensywne jak te z czekolady.

W tym zakresie mowa może być także o pieczywie piankowym, które też często występuje w opcji z polewą kakaową. Nie możemy podczas dokonywania niniejszego opisu zapomnieć również o wyrobach wschodnich, o których wspomnieliśmy już powyżej. Są to na przykład sławetne nugaty, orzechy prażone, ale także produkty grylażowe czy też chałwa. Przepyszne są też wyroby polewane masą karmelową. Do tego dochodzą produkty cukiernicze takie jak cukierki – draże, pomadki czyli przykładowo kultowe krówki, cukierki pudrowe na przykład prasowe oraz karmelki.

Warto także wspomnieć o dodatkach, które zaliczane są do trwałych wyrobów, ale pozostałych – nieujętych w żadnej z powyższych kategorii. Jest to powiedzmy marcepan, guma do żucia, wyroby z kakaowego tłuszczy, pokrewne wyroby do marcepanowych, produkty żelowe, cukrowe, specjały masiste, zwłaszcza te robione z tłustych mas. Aby zostać cukiernikiem, konieczne jest ukończenie zwłaszcza specjalistycznego technikum, gdzie uzyskuje się tytuł technika cukiernika. Można także zapisać się na kursy i szkolenia gastronomiczne, bowiem są one dziś wyjątkowo popularne i chętnie wybierane.

Artykuł dzięki: